Scroll Top

Sanktuarium

Porządek nabożeństw

Kościół pw. stygmatów św. Franciszka z Asyżu

Msze święte
Niedziele i Uroczystości
7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00, 18.00
w tygodniu
7.00, 7.30, 18.00
nabożeństwa
do świętego Antoniego
wtorek – po Mszy św. o godz. 7.00
Nowenna do Matki Bożej

środa – po Mszy św. o godz. 18.00

Nowenna do Pana Jezusa Cierpiącego

piątek – po Mszy św. o godz. 7.00

Nabożeństwa majowe, Różaniec

przez cały miesiąc (maj/październik) o godz. 17.30

odpusty parafialne
niedziela po Bożym Ciele - "Strzelanka"
17 września - Uroczystość Stygmatów św. Franciszka
800-stigmata
Jubileusz 800-lecia otrzymania Stygmatów przez Biedaczynę z Asyżu

historia cudownego obrazu

Pana jezusa cierpiącego - ,,ECCE HOMO,,

Jak zapisano w Kronice klasztornej, pierwsza wzmianka o cudownym obrazie pochodzi z roku 1453. Wizerunek miał wtedy zasłynąć łaskami w kaplicy cesarskiej Konstantego XII (1448 – 1453). Po upadku Konstantynopola obraz dostał się w ręce sułtana Mahometa II (1451 – 1481), który umieścił go wraz z innymi pamiątkami po cesarzach w konstantynopolitańskim skarbcu.

Dla katolików obraz pozyskał cesarz austriacki z dynastii Habsburgów Ferdynand II (1619 – 1637) lub Ferdynand III (1637 – 1657). Pewne jest, że przekazał ten obraz katolikom sułtan Amurat IV (1623 – 1640). Pobożny król umieścił obraz w swojej kaplicy, gdzie doznawał wielkiej czci. Przed swoją śmiercią podarował go nadwornemu kapelanowi, polecając mu troskę o ten obraz. Z rąk ówczesnego księdza kapelana został on przekazany wysokiemu urzędnikowi cesarskiemu Zygmuntowi Hollo. Przez niego został ofiarowany kościołowi w Koszycach na Słowacji. Dla celów kultowych ks. Jan Michlajski postanowił nabyć ten obraz dla klasztoru w Alwerni, w pobliżu którego leżała parafia Babice, w której posługiwał. Wspomniany kapłan udał się z obrazem do Krakowa, gdzie bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski, poświęcił ikonę. Uroczyste przekazanie obrazu ks. Michlajski urządził 2.08.1686 r., w święto NMP Anielskiej, w otoczeniu księży, szlachty, członków bractw religijnych i licznie zgromadzonych wiernych.

Obraz (namalowany na płótnie przyklejonym do deski dębowej o wymiarach 65×50 cm.) początkowo umieszczono w głównym ołtarzu. Następnie przeniesiono wizerunek do specjalnie dobudowanej w latach 1703 – 1708 do północnej strony prezbiterium niedużej kaplicy, gdzie pozostaje do dziś.

W roku 1700 obraz otrzymał srebrną sukienkę jako wotum pielgrzymów. Niestety,
w nocy z 12 na 13 stycznia 1984 r. padła ona ofiarną rabunku zorganizowanego przez nieznanych sprawców, którzy oprócz niej ukradli także pozłacaną koronę oraz pozłacaną trzcinę.

Cudowny Obraz Pana Jezusa Cierpiącego, od momentu przybycia do alwernijskiego kościoła, był i jest otaczany przez wiernych szczególną czcią. Przez wieki przybywali tu pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji a nawet z Węgier.

O niesłabnącej pobożności wiernych świadczą licznie gromadzone wota oraz systematycznie wzrastająca liczba podziękowań i próśb, które składają wierni, tak z okolicy, jak i z najdalszych zakątków kraju. Prośby i podziękowania odczytywane są w każdy piątek podczas nabożeństwa ku czci Pana Jezusa Cierpiącego.

Obraz Ecce Homo - Pana Jezusa Cierpiącego / Pana Jezusa Miłosiernego

pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1453 roku

skrzynka intencji

Poprzez formularz możesz wysłać swoją intencję. Intencje powierzamy w każdy piątek podczas Nowenny do Pana Jezusa Cierpiącego "Ecce Homo".

informacje dla pielgrzymów

polska La Verna w roku jubileuszu
800-lecia stygmatów św. Franciszka z asyżu

Alwernijska świątynia otwarta jest codziennie w godzinach 6.00 – 18.45

Odsłonięcie Cudownego Obrazu Pana Jezusa – przed poranną Mszą Świętą

Zasłonięcie Cudownego Obrazu Pana Jezusa – po ostatniej Mszy Świętej.

Sakramentu Spowiedzi udzielamy podczas wszystkich Mszy Świętych.

 

Pielgrzymi i turyści przybywający do Alwerni mogą poprosić o przewodnika, który przedstawi historię Klasztoru i Sanktuarium i poprowadzi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Cudownego Obrazu Pana Jezusa ,,Ecce Homo”.

Rezerwacji należy dokonać najpóźniej na tydzień przed przyjazdem pod numerem telefonu 12 283 12 13 lub pisząc na: alwernia.bernardyni@gmail.com

 

MSZE ŚWIĘTE WIECZYSTE W SANKTUARIUM

Msze Święte wieczyste (zarówno za żywych jak i zmarłych) sprawowane są w każdą sobotę o godz. 7.30 przed cudownym Obrazem Pana Jezusa Cierpiącego ,,Ecce Homo”. 

Intencje Mszy wieczystej można zamawiać osobiście w zakrystii lub dokonując wpłaty na nr konta klasztornego, w tytule wpisując intencję oraz zaznaczając, że to ma być msza święta wieczysta. 

Msze Święte indywidualne (odprawiane raz w danej intencji) można zamawiać tylko osobiście w zakrystii.

Serdecznie Zapraszamy do alwerni!

Alwernia Bernardyni Sanktuarium