Scroll Top

Klasztor

wspólnota ZAKONNA

klasztor oo. Bernardynów w Alwerni

o. Lesław Zachura
o. Lesław Zachura - gwardian klasztoru, proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium
ur. 1965 r.; święcenia kapłańskie 16.5.1991r., mgr Teologii PAT. Misjonarz w Zimbabwe (Afryka), duszpasterz w Niemczech i Szkocji. W klasztorze jest gwardianem i proboszczem oraz opiekunem Grupy Misteryjnej „Pascha” i Akcji Katolickiej.
o. Filip Czub - wikary klasztoru i wikariusz parafii

ur. 1994 r.; święcenia kapłańskie 5.06.2021 r.; magister Teologii UPJPII w Krakowie. Jest wikarym klasztoru i wikariuszem Parafii. Uczy katechezy w Przedszkolu Samorządowym oraz w Szkole Podstawowej w Alwerni. Przygotowuje dzieci do I Komunii Świętej i Rocznicy oraz młodzież do Sakramentu Bierzmowania. Jest opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi parafialnej oraz moderatorem Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej.

o. Sławomir Zaporowski - ekonom klasztoru
ur. 1958 r.; święcenia kapłańskie 4.06.1985 r. Jest ekonomem klasztoru i opiekunem Żywego Różańca.
o. Bartłomiej Mazurkiewicz
o. Bartłomiej Mazurkiewicz

ur. 1952 r.; święcenia kapłańskie 4.06.1985, dr teologii KUL. W klasztorze odpowiada za odwiedziny chorych w I piątki miesiąca. Jest kapelanem OSP Gminy Alwernia oraz opiekunem Domu Seniora ,,u Michałka”.

o. Czesław Gniecki
o. Czesław Gniecki
ur. 1953 r.; święcenia kapłańskie 19.06.1980 r.; dr Teologii duchowości (Rzym). Pełni posługę duszpasterską w domu opieki w Alwerni. Jest asystentem Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz opiekunem Kręgu Biblijnego.
o. Kleofas Gerlak
br. Kleofas Gerlak

ur. 24.05.1968 r.;  śluby zakonne złożył 4.10.2013 r., w klasztorze pełni funkcję zakrystiana.

Stigmata 1224-2024 - s. Francesco
Jubileusz 800-lecia otrzymania Stygmatów przez Biedaczynę z Asyżu

historia klasztoru

historią alwerni

Idea budowy klasztoru na szczycie wzgórza Podskale (317 m. n.p.m.) zrodziła się w umyśle pobożnego szlachcica, Krzysztofa Korycińskiego (1577 – 1636) herbu topór. Fundator piastował w państwie wiele godności i urzędów; był m. in. kasztelanem wojnickim i starostą gniewkowskim. W ramach prywatnej pielgrzymki do Włoch szlachcic nawiedzał miejsca związane z życiem i działalnością św. Franciszka z Asyżu. Szczególnie poruszyła go miejscowość Chiusi della Verna w prowincji Arezzo, gdzie 17 września 1224 r., po 40 – dniowym poście ku czci św. Michała Archanioła, św. Franciszek otrzymał stygmaty Męki Pańskiej. To właśnie tam Koryciński od razu dostrzegł wręcz bliźniacze podobieństwa pomiędzy włoską Alwernią a górą Podskale, będącą jego własnością.

Polska kopia La Verny została przekazana duchowym synom św. Franciszka z Asyżu, Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP – w Polsce popularnie zwanymi Bernardynami. Poświęcenie gruntu pod budowę nowego konwentu odbyło się w 1616 r., a dokonał go wybitny teolog bernardyński o. Piotr z Poznania. Kilka miesięcy później wybudowano pierwszą drewnianą kapliczkę i przylegający doń klasztor.

Z czasem zaistniała potrzeba wybudowania nowego klasztoru. W 1625 r. o. Piotr Poznańczyk – ówczesny gwardian, otrzymał zgodę Prowincjała na rozpoczęcie budowy. Klasztor otrzymał włoski plan prostokąta ujmującego pośrodku wirydarz.

3 lutego 1627 r. Koryciński uregulował urzędowo nadanie dla Bernardynów, wydając oficjalny przywilej erekcyjny dla konwentu i dokonując wieczystej darowizny całej leśnej góry Podskale, odtąd zwanej Alwernią, Górą Pańską, Górą Świętą lub Górą Stygmatów św. Franciszka. Z biegiem lat przyjęła się w okolicy nazwa Alwernia i ta pozostała do dziś.

W 1628 r. drewniany konwent doszczętnie spłonął, a zakonnicy musieli się przeprowadzić do konwentu murowanego. Również drewniana kaplica z czasem okazała się niewystarczająca, aby zabezpieczyć potrzeby duchowe wiernych. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu nowego kościoła. Prace prowadzono w latach 1630 – 1656. W latach 1703 – 1708 do północnej strony prezbiterium dobudowano niedużą kaplicę, w której umieszczono słynący łaskami obraz ,,Ecce Homo”.

Murowany kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu został poświęcony 2 sierpnia 1660 r. w święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Konsekracja świątyni miała miejsce 16 maja 1667 r. a dokonał jej krakowski biskup pomocniczy, Mikołaj Oborski.

W 1897 r. na osi nawy wzniesiono górującą nad okolicą 55 – metrową wieżę zegarową, zwieńczoną neobarokowym, fantazyjnym hełmem.

22.05.1983 r. ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny Metropolita Krakowski erygował Parafię pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni.

Według kronik klasztornych alwernijski kościół był celem licznych pielgrzymek z ziemi śląskiej, krakowskiej a nawet ze Słowacji i Czech. Przed cudownym wizerunkiem Pana Jezusa Cierpiącego modlili się także królowie: Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

Do Alwerni pielgrzymowali kardynałowie Kościoła Krakowskiego: Albin Dunajewski, Adam Sapieha i Franciszek Macharski. Ponadto w kronikach klasztornych znalazły się wzmianki o pielgrzymkach abpa Karola Wojtyły i abpa Eugeniusza Baziaka. W alwernijskim klasztorze prywatne rekolekcje odprawiał arcybiskup lwowski św. Józef Bilczewski oraz kard. Marian Jaworski.

Klasztor szczęśliwie przetrwał zawieruchy obu wojen światowych i rozbiorów. Prawdziwe nieszczęście spadło na to święte miejsce w marcu 2011 r., kiedy to dach kościoła i klasztor strawił gwałtowny pożar. Dzięki ofiarnej pomocy ludzi dobrej woli i przyjaciół Bernardynów a także środków państwowych udało się przywrócić miejscu dawne piękno.

Osobliwe położenie konwentu, na wzgórzu pośród lasów i skał, z dala od zgiełku, sprzyjało modlitwie, pracy i umartwieniu. Z tej racji klasztor chętnie był wykorzystywany jako miejsce odosobnienia, a także zakonnych rekolekcji.

 

…gdyby nie klasztor, nie byłoby Alwerni

jubileusz 800-lecia stygmatów

W 2024 roku w całym Zakonie Franciszkańskim celebrowano wielki Jubileusz 800-lecia od otrzymania Stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna.
od Wielkiego Piątku
do 31 grudnia 2024 r.


Odpust można było uzyskać przez nawiedzenie kościoła pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni

Odpust
Nowenna
styczeń - wrzesień 2024 r.

Każdego 17 dnia miesiąca. całodzienna Adoracja Najśw. Sakramentu oraz uroczysta Msza św.

10 - 17 marca 2024 r.
Misje prowadzili o. Gracjan Kubica z Leżajska oraz o. Tarsycjusz Bukowski z Kalwarii Zebrzydowskiej
Misje Święte
Sesja naukowa
maj 2024 r.
Sesja naukowa o teologii Stygmatów i franciszkańskim klasztorze w Alwerni
15 września 2024 r.


Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych była suma pontyfikalna sprawowana przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego.

Uroczystości Jubileuszowe
Uroczystość Stygmatów
17 września 2024 r.
Uroczystość Stygmatów św. Franciszka z Asyżu