Scroll Top

Klasztor

wspólnota ZAKONNA

klasztor oo. Bernardynów w Alwerni

o. Lesław Zachura
o. Lesław Zachura - gwardian klasztoru, proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium
ur. 1965 r.; święcenia kapłańskie 16.5.1991r., mgr Teologii PAT. Misjonarz w Zimbabwe (Afryka), duszpasterz w Niemczech i Szkocji. W klasztorze jest gwardianem i proboszczem oraz opiekunem Grupy Misteryjnej „Pascha” i Akcji Katolickiej.
o. Filip Czub - wikary klasztoru i wikariusz parafii

ur. 1994 r.; święcenia kapłańskie 5.06.2021 r.; magister Teologii UPJPII w Krakowie. Jest wikarym klasztoru i wikariuszem Parafii. Uczy katechezy w Przedszkolu Samorządowym oraz w Szkole Podstawowej w Alwerni. Przygotowuje dzieci do I Komunii Świętej i Rocznicy oraz młodzież do Sakramentu Bierzmowania. Jest opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi parafialnej oraz moderatorem Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej.

o. Sławomir Zaporowski - ekonom klasztoru
ur. 1958 r.; święcenia kapłańskie 4.06.1985 r. Jest ekonomem klasztoru i opiekunem Żywego Różańca.
o. Bartłomiej Mazurkiewicz
o. Bartłomiej Mazurkiewicz

ur. 1952 r.; święcenia kapłańskie 4.06.1985, dr teologii KUL. W klasztorze odpowiada za odwiedziny chorych w I piątki miesiąca. Jest kapelanem OSP Gminy Alwernia oraz opiekunem Domu Seniora ,,U Michałka”.

o. Czesław Gniecki
o. Czesław Gniecki
ur. 1953 r.; święcenia kapłańskie 19.06.1980 r.; dr Teologii duchowości (Rzym). Pełni posługę duszpasterską w domu opieki w Alwerni. Jest asystentem Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz opiekunem Kręgu Biblijnego.
o. Kleofas Gerlak
br. Kleofas Gerlak

ur. 24.05.1968 r.;  śluby zakonne złożył 4.10.2013 r., w klasztorze pełni funkcję zakrystiana.

Stigmata 1224-2024 - s. Francesco
Jubileusz 800-lecia otrzymania Stygmatów przez Biedaczynę z Asyżu

historia klasztoru

historią alwerni

Idea budowy klasztoru na szczycie wzgórza Podskale (317 m. n.p.m.) zrodziła się w umyśle pobożnego szlachcica, Krzysztofa Korycińskiego (1577 – 1636) herbu topór. Fundator piastował w państwie wiele godności i urzędów; był m. in. kasztelanem wojnickim i starostą gniewkowskim. W ramach prywatnej pielgrzymki do Włoch szlachcic nawiedzał miejsca związane z życiem i działalnością św. Franciszka z Asyżu. Szczególnie poruszyła go miejscowość Chiusi della Verna w prowincji Arezzo, gdzie 17 września 1224 r., po 40 – dniowym poście ku czci św. Michała Archanioła, św. Franciszek otrzymał stygmaty Męki Pańskiej. To właśnie tam Koryciński od razu dostrzegł wręcz bliźniacze podobieństwa pomiędzy włoską Alwernią a górą Podskale, będącą jego własnością.

Polska kopia La Verny została przekazana duchowym synom św. Franciszka z Asyżu, Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP – w Polsce popularnie zwanymi Bernardynami. Poświęcenie gruntu pod budowę nowego konwentu odbyło się w 1616 r., a dokonał go wybitny teolog bernardyński o. Piotr z Poznania. Kilka miesięcy później wybudowano pierwszą drewnianą kapliczkę i przylegający doń klasztor.

Z czasem zaistniała potrzeba wybudowania nowego klasztoru. W 1625 r. o. Piotr Poznańczyk – ówczesny gwardian, otrzymał zgodę Prowincjała na rozpoczęcie budowy. Klasztor otrzymał włoski plan prostokąta ujmującego pośrodku wirydarz.

3 lutego 1627 r. Koryciński uregulował urzędowo nadanie dla Bernardynów, wydając oficjalny przywilej erekcyjny dla konwentu i dokonując wieczystej darowizny całej leśnej góry Podskale, odtąd zwanej Alwernią, Górą Pańską, Górą Świętą lub Górą Stygmatów św. Franciszka. Z biegiem lat przyjęła się w okolicy nazwa Alwernia i ta pozostała do dziś.

W 1628 r. drewniany konwent doszczętnie spłonął, a zakonnicy musieli się przeprowadzić do konwentu murowanego. Również drewniana kaplica z czasem okazała się niewystarczająca, aby zabezpieczyć potrzeby duchowe wiernych. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu nowego kościoła. Prace prowadzono w latach 1630 – 1656. W latach 1703 – 1708 do północnej strony prezbiterium dobudowano niedużą kaplicę, w której umieszczono słynący łaskami obraz ,,Ecce Homo”.

Murowany kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu został poświęcony 2 sierpnia 1660 r. w święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Konsekracja świątyni miała miejsce 16 maja 1667 r. a dokonał jej krakowski biskup pomocniczy, Mikołaj Oborski.

W 1897 r. na osi nawy wzniesiono górującą nad okolicą 55 – metrową wieżę zegarową, zwieńczoną neobarokowym, fantazyjnym hełmem.

22.05.1983 r. ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny Metropolita Krakowski erygował Parafię pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni.

Według kronik klasztornych alwernijski kościół był celem licznych pielgrzymek z ziemi śląskiej, krakowskiej a nawet ze Słowacji i Czech. Przed cudownym wizerunkiem Pana Jezusa Cierpiącego modlili się także królowie: Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

Do Alwerni pielgrzymowali kardynałowie Kościoła Krakowskiego: Albin Dunajewski, Adam Sapieha i Franciszek Macharski. Ponadto w kronikach klasztornych znalazły się wzmianki o pielgrzymkach abpa Karola Wojtyły i abpa Eugeniusza Baziaka. W alwernijskim klasztorze prywatne rekolekcje odprawiał arcybiskup lwowski św. Józef Bilczewski oraz kard. Marian Jaworski.

Klasztor szczęśliwie przetrwał zawieruchy obu wojen światowych i rozbiorów. Prawdziwe nieszczęście spadło na to święte miejsce w marcu 2011 r., kiedy to dach kościoła i klasztor strawił gwałtowny pożar. Dzięki ofiarnej pomocy ludzi dobrej woli i przyjaciół Bernardynów a także środków państwowych udało się przywrócić miejscu dawne piękno.

Osobliwe położenie konwentu, na wzgórzu pośród lasów i skał, z dala od zgiełku, sprzyjało modlitwie, pracy i umartwieniu. Z tej racji klasztor chętnie był wykorzystywany jako miejsce odosobnienia, a także zakonnych rekolekcji.

 

…gdyby nie klasztor, nie byłoby Alwerni

jubileusz 800-lecia stygmatów

W 2024 roku w całym Zakonie Franciszkańskim celebrowany jest wielki Jubileusz 800-lecia od otrzymania Stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna.

Z racji tego wielkiego Jubileuszu serdecznie zapraszamy Was wszystkich do pielgrzymowania na polską La Vernę oraz do włączenia się w duchowe przygotowanie do głównych uroczystości odpustowych.
od Wielkiego Piątku
do 31 grudnia 2024 r.
Odpust można uzyskać przez nawiedzenie kościoła pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni
Odpust
Nowenna
styczeń - wrzesień 2024 r.

Każdego 17 dnia miesiąca. całodzienna Adoracja Najśw. Sakramentu oraz uroczysta Msza św.

10 - 17 marca 2024 r.
Misje prowadzili o. Gracjan Kubica z Leżajska oraz o. Tarsycjusz Bukowski z Kalwarii Zebrzydowskiej
Misje Święte
Sesja naukowa
maj 2024 r.
Sesja naukowa o teologii Stygmatów i franciszkańskim klasztorze w Alwerni
15 września 2024 r.
Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych będzie suma pontyfikalna sprawowana przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego.
Uroczystości Jubileuszowe
Uroczystość Stygmatów
17 września 2024 r.
Uroczystość Stygmatów św. Franciszka z Asyżu